Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.

MISKOLCI JOGTUDÓ 2023/5. szám

2023. december 20., 14:55
hallgatói online jogtudományi folyóirat
HU ISSN 2630-9505
Miskolci Agrárkonferenciák 2023 különszám

 

Szerkesztői bevezető a „Miskolci Agrárkonferenciák 2023” különszámhoz

Olajos István – Nagy Márton

Dr. Olajos István egyetemi docens Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar Civilisztikai Tudományok Intézete Agrárjogi és Munkajogi Tanszék, e-mail: istván.olajos@uni-miskolc.hu

dr. Nagy Márton jogász, agrármérnök Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, doktorandusz hallgató Miskolci Egyetem Állam-és Jogtudományi Kar Civilisztikai Tudományok Intézete Agrárjogi és Munkajogi Tanszék. Tudományos vezetője: Prof. Dr. Csák Csilla egyetemi tanár; e-mail: nagynagymarton@gmail.com

 

2023. január elsején lépett hatályba a 2021.évi CXLIII. törvény az agrárgazdaságok átadásáról. A hatályba lépő jogszabály a családi gazdaságokról szóló törvény mellett egy új elemmel gazdagította a mezőgazdasági üzemszabályozás magyar gyakorlatát.

A konferencia szervezői a törvény közvetlen hatásainak elemzését és értékelését tűzték ki a konferencia céljául. Mivel az agrárgazdaság a gazdaságátadó vagyonában egy olyan speciális alvagyont képez, melynek kialakítása és vagyoni elemeinek összeállítása sokszor egy élet munkája, a mezőgazdaság szempontjából óriási jelentősége van annak a ténynek, hogy a kialakított gazdaság annak teljességével kerül átadásra, és az átvevőnek nem kell újabb emberöltőt eltölteni a vagyoni elemek megvásárlásával.

 A speciális alvagyon azonban tartalmaz olyan elemeket, melyek miatt speciális agrárjogi, kötelmi jogi, öröklési jogi, társasági jogi, és munkajogi kérdések merülnek fel az átadás kapcsán. Mivel a gazdaság-átadási szerződések alanyai nem kizárólag családtagok, hanem munkáltatók és munkavállalók is lehetnek, felmerülhet a jogválasztás kérdése, és az agrárgazdaságok átadásáról szóló törvény közjogi jellegének elemzése is. A gazdaság-átadási szerződés speciális elemei és az érintett ingatlanok sokszínűsége miatt alapvetően igénylik az ügyvédi, közjegyzői közreműködést a szerződések megkötése kapcsán. A konferencia záróelőadásában egy gyakorló közjegyző elemezte a szerződési gyakorlatra, és a hagyatéki eljárására vonatkoztatott hatásait a gazdaság-átadásnak.

Ebben az évben került megrendezésre a II. Miskolci Agrárjogi Fórum, melyet a tavalyi évi bemutatkozása után ismét nagy népszerűség övezett. Az előző évben a termőföldeken fennálló osztatlan közös tulajdon felszámolásáról folyt a tanácskozás, idén pedig a közös agrárpolitika és a földforgalmi szabályozások aktualitásait vette górcső alá a rendezvény. A már tradicionálisnak tekinthető fórum évről évre joghallgatókat, különböző hivatásrendeket képviselő jogászokat, agrárszakembereket és gazdálkodókat ültet egy asztal köré. A Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara, valamint a Magyar Jogász Egylet Agrárjogi, Szövetkezeti és Környezetvédelmi Jogi Szakága minden évben kiemelten támogatja a fórum megszervezését és lebonyolítását.

A konferencia, mely a Társadalmi Innovációs Nemzeti Laboratórium szakmai támogatásával valósult meg, több társadalmi innovációs elemet is tartalmazott. Egyrészt a magánjog teljességét átfogó elemzési szempontjai, másrészt a közjogi elemek szerződési kihatásainak elemzése kapcsán. A szervezők a konferencia kapcsán célul tűzték ki azt, hogy a konferencia eredményeit a joghallgatók közvetlenül hasznosítsák. Ezért minden elhangzott előadásból először egy hallgatói összefoglaló készül, majd az előadók, és a szervező oktatók közreműködésével egy jogtudományi szakcikk, melynek elkészülte során az összefoglalóra vállalkozó hallgatók elsajátíthatják a jogtudományi publikáció műfaji sajátosságait.  

 

Tartalomjegyzék

 

Olajos István – Nagy Ákos: MI IS AZ AZ AGRÁRÜZEM? AZ AGÁRÜZEM/GAZDASÁG MAGÁN- ÉS KÖZJOGI, ILLETVE AGRÁRJOGI DEFINÍCIÓJÁNAK BIZONYTALANSÁGAI FORGALMI HELYZETEKBEN – WHAT IS AN AGRICULTURAL HOLDING? UNCERTAINTIES OF THE PRIVATE AND PUBLIC LAW OR AGRICULTURAL LAW DEFINITION OF THE GREYHOUND FARM/AGRICULTURAL HOLDING IN TRAFFIC SITUATIONS (1–9.)

Olajos István – Bojtor András Zsolt: AZ AGRÁRGAZDASÁGOK ÁTADÁSÁNAK EGYES MAGÁNJOGI ASPEKTUSAI – SOME PRIVATE LAW ASPECTS OF THE TRANSFER OF AGRICULTURAL FARMS (10–16.)

Somoskői Soma: GAZDASÁGÁTADÁS ÉS FÖLDFORGALOM – FARM TRANSFERS AND LAND TRANSACTIONS (17–25.)

Migléczi Viktória – Kiss Zoltán – Hornyák Zsófia: AZ AGRÁRGAZDASÁGOK ÁTADÁSA A TÁRSASÁGI JOG SZEMPONTJÁBÓL – THE TRANSFER OF AGRICULTURAL HOLDINGS FROM THE PERSPECTIVE OF COMPANY LAW (26–34.)

Kovács Adél – Kohán Ádám – Hornyák Zsófia: AZ AGRÁRGAZDASÁGOK ÁTADÁSA, A GENERÁCIÓS CSAPDAHELYZET ÉS ANNAK MUNKAJOGI VETÜLETE – THE TRANSFER OF AGRICULTURAL FARMS, THE GENERATIONAL TRAP SITUATION AND ITS LABOR LAW PROJECTION (35–46.)

Tóth Dávid Attila – Hornyák Zsófia: AZ AGRÁRÖRÖKLÉS SZABÁLYOZÁSÁNAK VÁLTOZÁSÁRÓL – ON THE CHANGE OF THE REGULATION OF AGRICULTURAL SUCCESSION (47–58.)

Lengyel Bianka Panna – Lengyel Dorina Luca – Hornyák Zsófia: SZEMELVÉNYEK A MEZŐGAZDASÁGI FÖLDEKEN FENNÁLLÓ OSZTATLAN KÖZÖS TULAJDONRÓL – EXTRACTS ON THE UNDIVIDED COMMON OWNERSHIP OF AGRICULTURAL LANDS (59–70.)

Palkó Fanni – Olajos István: A TERMŐFÖLDFORGALOMHOZ KAPCSOLÓDÓ JOGSZABÁLYI VÁLTOZÁSOK – LEGISLATIVE CHANGES RELATED TO LAND TRANSPORT (71–80.)

Olajos István – Rembeczki Bence: A KÖZÖS AGRÁRPOLITIKA TERÜLETI TÁMOGATÁSOKAT ÉRINTŐ SZABÁLYOZÁSÁNAK ÚJ RENDSZERE (2023) – NEW RULES FOR THE REGULATION OF THE COMMON AGRICULTURAL POLICY AFFECTING TERRITORIAL SUBSIDIES (2023) (81–89.)